Podzim

 

Cesta na Ostříž

Slunečné počasí, holínky na nohou a radostná nálada nás doprovázeli na cestě k osadě Ostříž. Během ní jsme si prohlédli jak roste kukuřice a kousek dál

i obilí. Dokonce jsme s dětmi v  lese našly i několik hub. Na zpáteční cestě jsme si natrhaly klásky, protože se nám později budou hodit pro práci ve třídě.

 

Jablíčka na několik způsobů

Po důkladném seznámení se s pravidly naší třídy je tu další velký blok OVOCE. Děti měly za úkol přinést nějaké z domu a tak hned další dny se nám  vytvářela výstavka ovoce  z našich zahrádek, ale i ciziny. Děti je ochutnávaly, třídily, počítaly a též se s radostí zapojily do jeho zpracovávání. Někteří třeba poprvé drželli v ruce struhadlo.Vlastnoručně nastrouhané jablíčko a další dobrůtky nás naplnili pocitem radosti, že se dílo povedlo....koukněte samy.

 

Kde se vzalo, tu se vzalo obilí

Další částí prvního vzdělávacího bloku bylo seznámit děti s tím, jak roste obilí, jeho druhy a jeho využití. Nejprve si děti prohlédly klasy, které  natrhaly na vycházce na Ostříž. Vydrolily z nich zrní, pozorovaly jejich tvar a počítaly, kolik jich je v jednom klasu. Další den začaly s výrobou OBILNÍČKŮ  z PED lahve, kterou si měly za úkol přinést z domu. Následovalo nasetí semínek do půdy a pak na okně pozorovaly, jak semínka pomaličku prorážejí hlínu a derou se na svět. Nakonec obilníčkům vyrostla pěkná čupřina a děti si své výrobky odnesly domů.   

Když jsem já sloužil

V nedalekém Hlučíně děti shlédly zajímavou a krásnou výstavu o hospodářských zvířatech. V milém prostředí se měly možnost poutavě a přiměřeně k věku dozvědět, jak jsou důležitá a některé exponáty si mohly i osahat a vyzkoušet.        

A ještě fotky.

Bramborové dny

Už jsme se s dětmi seznámily s důležitými plodinami pro život člověka, ale jedna z nejdůležitějších - brambory, přišla na řadu těsně před Adventem. Děti se dozvěděli o tom, jak roste nebo jak je získáváme,  ochutnávaly ji, ale samozřejmě, že se začínalo vařením a vlastnoručním loupáním.